Zaziemami

Fiatal, mosolygós, duzzogós, pelenkázós, günyögős, barna, újatkipróbálós, nyelvettanulós, babaúszós, kétségbeesős, kilábalós, kiabálós, éneklős, padlizsánimádó, recptetkipróbáló, gitározós, tervezgetős, szerelmetes, utazgatós...Bogis.

Friss topikok

Boogie.

Linkblog

Terhességi toxémia.

2008.01.16. 22:25 - Bogi világa.

"A terhességi magas vérnyomás általában nem jár egyedül, fehérjevizelés, ödéma képződés, és pl. májfunkciós zavarok társulhatnak hozzá. Ez az úgynevezett terhességi toxémia, aminek valóban komoly következményei lehetnek. Ennek ellenőrzése céljából kötelező 4 hetente a terhesgondozáson a vérnyomás ellenőrzése, illetve a vizeletben a fehérjeürítés vizsgálata. A vérnyomás határértékének általában a 145/90 Hgmm értéket tekintjük, bár
időnként előfordul egy-egy vérnyomás kiugrás, ami aztán nyomtalanul eltűnik. Sajnos a toxémia megelőzésére nem nagyon tehetünk semmit, a terhes nők egy bizonyos hányadánál mindenképpen kialakul. A lényeg, hogy, ha észlelik, akkor mielőbb megfelelő gondozást igényel, lehetőleg ebben járatos centrumban."

"A kérdés az un. toxémiára vonatkozik, ami akár súlyos állapotig is fokozódhat (életveszélyig!). A megszületett babák sok esetben a méhen belüli táplálás elégtelensége miatt kisebb súlyúak, esendőbbek, de megfelelő táplálás és gondozás mellett általában szépen fejlődnek. Mivel a szó valódi értelmében vett méreganyagokról a baba szempontjából nemigen beszélhetünk, tulajdonképpen nincs speciális előírás. Más a helyzet, ha a baba az anyai betegség miatt szövődménnyel (pl. oxigénhiányosan) születik. Ez esetben a neonatológus szakorvos eleve akkor adja haza a babát, ha stabilizálta állapotát és megindul a fejlődése, másrészt megtanítja Önnek a szükségeseket és rendszeres kontrollon ezt ellenőrzi is. Ami Önnek tanulság: gondolja végig a terhességét, konzultáljon védőnővel vagy szülésszel, hogy tudatosan elkerülhesse következő terhességénél a toxémia előfordulását!"

(Babanet)

Minden terhes nő - már aki tisztában van a terhességet veszélyeztető tényezőkkel - fél a toxémiától. Ez az a kóros állapot, aminek a felismerésére a terhesgondozás hivatott, hiszen mi történik egy-egy alkalommal: vizeletvizsgálat, vérnyomásmérés, vizesedés ellenőrzése (súlymérés).
Én csak a tapasztalataimat tudom leírni, hogy nálam mi volt gyanús jel.
Először is a vizesedés: nálam a 29. héten kezdődött, tehát elég korán. A 36. hét után teljesen normális jelenség és bizony vannak nők, akik alkatilag hajlamosabbak a vízvisszatartásra. Nálam az volt a furcsa, hogy egész nyáron a dög melegben mászkáltam, az esküvőmet szerveztem, utazgattam ide-oda, mégsem jött fel egy gramm víz sem. A 27. héten elkezdtek fájni az ujjaim, azt hittem, elaludtam őket, majd a 29. héten (emlékszem, egy vásárlási körút után) egyik pillanatról a másikra bevizesedtem. A kórházban már annyira rossz volt a helyzet, hogy amikor elmentem pisilni, a lábszáramra lehúzott bugyi olyan nyomot hagyott a vádlimon, ami húsz perc elteltével sem múlt el. Szabályos ujjlenyomatot lehett a bokámon csinálni, de ami igazán kóros volt, hogy a sípcsontom felett is. Fényképeket nézegetve jöttem rá, - hisz senki nem merte megmondani - hogy teljesen el van az arcom deformálódva. Az orrom a 3szorosára nőtt, vörös volt, az ujjaim virsliformát öltöttek, gyúrúkre még nem is gondolhattam.
Aztán a többi jött magától: hirtelen kiugrott a vérnyomásom, majd a laboreltérések is a toxémiát igazolták.
Mindazonáltal nekem végig egy 3 és fél - 4 kg-s babát jósoltak az ultrahangosok, dokik, ehelyett megszületett a pöttöm bogi, épp 3 kg-val. Visszafogyott odabent.

Isteni szerencsém, hogy mindez csak a terhesség végén történt, nem lett baj. Megfogadtam, én mégegyszer babát nem vállalok. Mert ha mindez a 24-25. hét környékén történik meg, akkor azt 100%, hogy nem élem túl.

Képen: Én márciusban, ekkor már babás voltam. Így nézett ki az arcom.



 

És 7 hónappal ezután.

 

És most, szülés után 6 héttel.

 

Íme, a lábam:

 

A bokám. Egyszer.

 

Kétszer.
Reggel is megtartotta az ujjlenyomatot.
Szóval, ha több órás pihenésre vagy reggelre sem megy le, érdemes egy labort csináltatni, abból sok minden kiderülhet. És itt lezárom (magamban is) a toxémia-témát.

A bejegyzés trackback címe:

https://eletbogival.blog.hu/api/trackback/id/tr34460658

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása